Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini
U subotu, 24.02.2024. godine u Art bioskopu „Aleksandar Lifka“ u Subotici, Trg žrtava fašizma 5, s početkom u 18,30 održaće se nastavak Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini. Program je posvećen spoju filma o slikarstvu, književnosti i psihologije, a gost večeri biće prof. dr. sc. Veljko Đorđević čiji će roman „Let iznad psihijatrijskog gnijezda“ ujedno predstaviti publici i razgovarati o filmu i knjizi nakon projekcije.
Ulaz je slobodan.
Dragi Vincent
Hrvatska, 2006., dokumentarni film, trajanje 47 minuta, scenarist i redatelj Bogdan Žižić, snimatelj, Željko Guberović, skladatelj Arsen Dedić, produkcija Studio Guberović
Film otkriva vrlo neobičnu duhovnu i slikarsku vezu između hrvatskog slikara Dragutina Trumbetaša i glasovitog Vincenta Van Gogha. Temeljen na istoimenom Trumbetašovu ciklusu, zamišljenoj korespondenciji putem slika-pisama sa slikarskim genijem Van Goghom u kojima se Trumbetaš poistovjetio sa sudbinom slavnog, ali isto tako nesretnog i neshvaćenog umjetnika. Film je priča o dva umjetnika, dvije sudbine, no ujedno i vizualna priča o trumbetašovu Turopolju i Posavini s jedne, te Van Goghove Nizozemske, Provanse i Ille de France s druge strane. Dio filma snimljen je u francuskoj Provansi, mjestima gdje je Van Gogh stvorio svoja najvažnija i najpoznatija djela.
Bogdan Žižić rodio se u Solinu 1934. Diplomirao je pravo 1957, radio kao dramaturg u Zagreb filmu, a kasnije je bio i direktor te kuće. Od 1964. režira dokumentarne filmove od kojih su mnogi nagrađivani na brojnim festivalima: ‘Pohvala ruci’ (1968.), ‘Otkopčati dugme’ (1968.), ‘S onu stranu mora’ (1968.), ‘Ivana’ (1981.), ‘Emanuel Vidović’ (1989.), ‘Goli otok’ (1994.). Kontinuirano se uspješno bavio i radom na kratkim filmovima: ‘Madeleine, monamour’ (1971.), ‘Putovanje’ (1972.), ‘Presa’ (1981.). Veliki uspjeh postigao je na festivalu u Puli filmom ‘Kuća’ (1975.), gdje je nagrađen Velikom Zlatnom Arenom. Režirao je i veliki broj televizijskih dokumentaraca i obrazovnih emisija.
„Let iznad psihijatrijskog gnijezda moguće je samo u uvjetima ako naučimo letjeti iz kulture bolesti u kulturu zdravlja. To nije događaj, nego proces koji su započele generacije puno godina prije nas, a na nama je stvoriti uvjete novoj generaciji psihijatrijskih poletaraca da uzlete. Kamo, koliko i kojom brzinom ovisit će o zdravom razumu koji bi trebao prevladati jer smo na izmaku prve četvrtine 21. stoljeća, stoljeća uma, a da to i ne osjetimo jer smo dozvolili da rastu i cvjetaju strah, rat i netolerancija, kako je nekada govorio jedan od doajena svjetske socijalne i ekološke psihijatrije, moj učitelj, pokojni prof.dr.sc. Vladimir Hudolin.“ – Veljko Đorđević.
Profesor Veljko Đorđević, ima bogato kliničko iskustvo u radu s pacijentima sa svim psihičkim poremećajima, a osobito se bavi liječenjem depresivnih i anksioznih poremećaja, psihotičnih poremećaja te svih vrsta ovisnosti, a o kojima i govori ovo njegovo najnovije književno djelo.
Knjigu će uz autora predstaviti filmski redatelj Branko Ištvančić i prof. dr. sc. Marijana Braš.
Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge za audiovizualno stvaralaštvo Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, a u suradnji sa Art kinom Lifka, Studiom Guberović i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra.